Administratívne celky Južnej Kórey
V jednotlivých historických obdobiach bola Kórea rozdelená na rôzne administratívne celky.
V súčasnosti je samospráva Južnej Kórey trojvrstvová. Najvyšší stupeň pozostáva zo siedmych vydelených centrálnych miest - Soul, Pusan, Tägu, Inčhon, Kwangdžu, Tädžon a Ulsan a deviatich provincií (do) - Kjonggi-do, Kangwon-do, Čungčongnam-do, Čungčongbuk-do, Čollanam-do, Čollabuk-do, Kjongsannam-do, Kjongsanbuk-do a Čedžu-do. Vydelené centrálne mestá sú tie, ktoré majú počet obyvateľov vyšší ako 1 milión.Centrálne mestá sú podelené na mestské štvrte (gu). Najnižšie samosprávne celky v centrálnych mestách sú obvody (dong).
Soul, hlavné mesto Južnej Kórey, je najväčšie mestské centrum s počtom obyvateľov viac ako 10 miliónov (v hlavnom meste dnes žije takmer 1/4 obyvateľov). Pusan je druhé najväčšie mesto s počtom obyvateľov 4 milióny. Tegu, Inčon, Kwangdžu, Tedžon a Ulsan, v takomto poradí, majú každé viac ako milión obyvateľov.
Provincie sú potom podelené na nižšie územné celky tzv. mestá (ši) a okresy (gun). „Mesto“ (v európskom ponímaní skôr okres) má viac ako 50.000 obyvateľov. Okres (gun) pozostáva s jedného mestečka (up) a od päť do desať mjon. Najnižšie samosprávne celky pod provinciami sú dedinky (ri) V posledných desaťročiach Južná Kórea zaznamenala veľkú urbanizáciu - sťahovanie z vidieka do miest. Teraz až 85% obyvateľstva žije v mestách.
Severná Kórea pozostáva z 9 provincií Pchjongannam-do, Pchjonganbuk-do, Hwanghänam-do, Hwanghäbuk-do, Kangwon-do, Čagang-do, Janggang-do, Hamgyongnam-do. Hamgyongbuk-do. Dve mestá sú vydelené: Pchjongjang, ktoré je zároveň hlavným mestom a Käsong. |