spacer
Federácia rodín za mier a jednotu vo svete

Federácia rodín za mier a jednotu vo svete
predstavuje projekt

spacer
spacer
KÓREA - KRAJINA RANNEJ SVIEŽOSTI
spacer
Portál
Úvodné info
Geografia
Dejiny
Ľudia
Jazyk
Životný štýl
Cestovanie
Myslenie
Hospodárstvo
Zjednotenie
Školstvo
Obrázky
Novinové články
Linky

 
Federácia rodín (FFWPU) arrow Geografia arrow Provincie

Hory PDF Tlač E-mail
Príspevok pridal turumi   
29.10.2005
____________________
Pohoria

Asi 70% povrchu polostrova pokrývajú hory a kopce. Nízke kopce umiestnené najmä na juhu a západe postupne prechádzajú do vyšších a strmších hôr na východe a severe kraju. Na západe sú kopce nižšie, pomedzi ktorými sa nachádzajú roviny, údolia riek. Strmšie hory na východe spadajú priamo do mora a preto na tejto strane kraju nie je veľa riek. Západné a južné pobrežie je členité s veľkým množstvom ostrovov. Na druhej strane východné pobrežie je pomerne hladké s málo ostrovmi.
Napriek blízkosti Japonska kórejský masív je dosť stabilný, takže sa na ňom nenachádza žiadna činná sopka, a ani tu neprebiehajú silné zemetrasenia. Sú tu však vyhasnuté sopky, medzi najznámejšie patrí hora Päktusan a Hallasan. Päktusan so svojimi 2744 metrami je najvyššou horou celého polostrova, ktorá sa nachádza na hraniciach s Čínou (na jeho úbočiach pramenia rieky Amnok a Tuman). Známa je kráterovým jazerom nazývaným Čhondži, čo znamená „Nebeské jazero”. Hora Hallasan vysoká 1950 m je najvyššou horou Južnej Kórey. Nachádza sa na ostrove Čedžudo. Na vrchole tej hory sa nachádza vulkanické jazero nazývané „Jazero bieleho jeleňa.”
Pohoria K’mgangsan (tzv. Diamantové hory) a Soraksan sú známe svojou scenériou. Prekrásne krajinky z granitových skál, rady skalnatých štítov týčiacich sa k nebu, hlboké a úzke údolia obklopené granitovými stenami s množstvom vodopádov a prameňov tu nie sú výnimkou. Je to typický obraz Kórey, ktorý veľmi radi robrazovali maliari a opisovali básnici.

____________________
Zmenené ( 07.11.2005 )
Hodnotenie čitateľov: / 2
SlabéVynikajúce < Pred.   Ďalšia >
spacer


spacer