spacer
Federácia rodín za svetový mier

Federácia rodín za svetový mier
predstavuje projekt

spacer
spacer
KÓREA - KRAJINA RANNEJ SVIEŽOSTI
spacer
Portál
Úvodné info
Geografia
Dejiny
Ľudia
Jazyk
Životný štýl
Cestovanie
Myslenie
Hospodárstvo
Zjednotenie
Školstvo
Obrázky
Novinové články
Linky

 
Vitajte arrow Geografia arrow Hory

Hory PDF Tlač E-mail
Príspevok pridal turumi   
29.10.2005
____________________
Pohoria

Asi 70% povrchu polostrova pokrývajú hory a kopce. Nízke kopce umiestnené najmä na juhu a západe postupne prechádzajú do vyšších a strmších hôr na východe a severe kraju. Na západe sú kopce nižšie, pomedzi ktorými sa nachádzajú roviny, údolia riek. Strmšie hory na východe spadajú priamo do mora a preto na tejto strane kraju nie je veľa riek. Západné a južné pobrežie je členité s veľkým množstvom ostrovov. Na druhej strane východné pobrežie je pomerne hladké s málo ostrovmi.
Napriek blízkosti Japonska kórejský masív je dosť stabilný, takže sa na ňom nenachádza žiadna činná sopka, a ani tu neprebiehajú silné zemetrasenia. Sú tu však vyhasnuté sopky, medzi najznámejšie patrí hora Päktusan a Hallasan. Päktusan so svojimi 2744 metrami je najvyššou horou celého polostrova, ktorá sa nachádza na hraniciach s Čínou (na jeho úbočiach pramenia rieky Amnok a Tuman). Známa je kráterovým jazerom nazývaným Čhondži, čo znamená „Nebeské jazero”. Hora Hallasan vysoká 1950 m je najvyššou horou Južnej Kórey. Nachádza sa na ostrove Čedžudo. Na vrchole tej hory sa nachádza vulkanické jazero nazývané „Jazero bieleho jeleňa.”
Pohoria K’mgangsan (tzv. Diamantové hory) a Soraksan sú známe svojou scenériou. Prekrásne krajinky z granitových skál, rady skalnatých štítov týčiacich sa k nebu, hlboké a úzke údolia obklopené granitovými stenami s množstvom vodopádov a prameňov tu nie sú výnimkou. Je to typický obraz Kórey, ktorý veľmi radi robrazovali maliari a opisovali básnici.

____________________
Zmenené ( 07.11.2005 )
Hodnotenie čitateľov: / 2
SlabéVynikajúce < Pred.   Ďalšia >
spacer


spacer

Parse error: syntax error, unexpected $end, expecting ')' in /www/f/e/u3758/public_html/administrator/components/com_bbclone/var/access.php on line 962