spacer
Federácia rodín za svetový mier

Federácia rodín za svetový mier
predstavuje projekt

spacer
spacer
KÓREA - KRAJINA RANNEJ SVIEŽOSTI
spacer
Portál
Úvodné info
Geografia
Dejiny
Ľudia
Jazyk
Životný štýl
Cestovanie
Myslenie
Hospodárstvo
Zjednotenie
Školstvo
Obrázky
Novinové články
Linky

 
Vitajte arrow Geografia arrow Klíma

Klíma PDF Tlač E-mail
Príspevok pridal turumi   
29.10.2005
____________________
Klíma

Klíma Kórey je mierna, rozdelená na 4 ročné obdobia. Letá sú krátke horúce a vlhké, a zimy dlhé a chladné. Možno hovoriť o monzúnovej klíme – letný monzún prináša v júni a júli obdobie dažďov. V tomto období spadne 60% ročných zrážok. V lete často prichádzajú zo strany Filipín tajfúny. Vystupujú hlavne na južnom pobreží a niekedy aj na severe. Väčšinou jeden až dva mierne a raz za dva, tri  roky jeden silný.
Subklímy kórejského polostrova tvoria severná, južná, ostrova Cheju, centrálna a subklíma ostrova Ullung.
Na severe je zima viac ostrá (primerná teplota v zime: Pyongyang -9°C, Soul -4°C, Pusan +4°C). V zime je východné pobrežie teplejšie ako západné, pretože hory neprepúšťajú studený vzduch. Najchladnejší mesiac je január. Teploty klesajú do +2°C na juhu a na severe do -21°C. Najteplejší mesiac je august od +24°C do +26°C (výnimkou je vysočina Kema od 18°C do 22°C v lete). Najteplejšie je južné pobrežie kvôli vplyvom morských prúdov.
Také rozdiely v klíme Kórey je príčinou rozdielnej dĺžky trvania ročných období v rôznych častiach polostrova. Tak napríklad na severe  leto trvá iba 1 mesiac a 10 dní a zima 5 mesiacov. Na druhej strane na ostrove Čedžu leto trvá 3,5 mesiaca a zima 2 mesiace.
____________________
Zmenené ( 07.11.2005 )
Hodnotenie čitateľov: / 1
SlabéVynikajúce < Pred.   Ďalšia >
spacer


spacer

Parse error: syntax error, unexpected $end, expecting ')' in /www/f/e/u3758/public_html/administrator/components/com_bbclone/var/access.php on line 962